متین وب هاست هاست متین وب هاست پشتیبانی سایت اهواز قالب سایت آمین
امروز : دوشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ می باشد.
طراحی سایت اهوازطراحی سایت کرج

ادبی

زندگی نامه دکتر شریعتی همراه با ترجمه

دکتر شریعتی

علی شریعتی (۱۹۷۷-۱۹۳۳) یکی از انقلابیون بزرگ و جامعه شناس ایرانی بود که بر مذهب با تکیه بر جامعه شناسی تمرکز کرده بود. او بعنوان مؤثرترین جامعه شناس روشنفکر ایرانی در قرن بیستم چهره ای ماندگار دارد و یکی از صاحبان اندیشه و ایدئولوژی انقلاب ایران به شمار می رود.

زندگی نامه

علی شریعتی در سوم آذر سال ۱۳۱۲ در روستای کوچک و کویری کاهک از توابع مزینان در نزدیکی سبزوار زاده شد. پدرش محمد تقی شریعتی، موسس کانون نشر حقایق اسلام در سال ۱۹۴۷ بود که باعث راه اندازی جریان ملی نفت در سال ۱۹۵۰ شد.

در سالهای تدریسش در دانشگاه تربیت معلم مشهد، دکتر شریعتی در کلاس های سال‌های پایین (سال اول و دوم) اقتصاد با جوانان در ارتباط بود، که برای اولین بار شاهد فقر و سختی موجود در آن دورۀ ایران بود. در عین حال او فلسفه ها و سیاست‌های غرب را مد نظر داشت و درباره آنها می اندیشید. او با تلاش در زمینۀ تشریح و حل مشکلات پیش روی جوامع مسلمان، در زمینۀ تفکیک و ادغام اصول و سنت های اسلامی از دیدگاه فلسفه و جامعه شناسی نوین به مسائل نگاه می کرد.

در آن دوره انتشار مقالاتش بصورت روزانه در روزنامه مشهد خراسان ایده ها و عقاید نوین اسلامی اش را نمایان کرد بهمراه ایده های متفکران اسلامی و اندیشمندان خارجی از قبیل جمال الدین الافغانی، محمد اقبال، سیگموند فروید و الکسیس کارل.

در سال ۱۹۵۲ حضور او در اجتماعات اسلامی باعث توقیف شدنش شد. در سال ۱۹۵۳ در جریان کنار زدن مصدق توسط سازمان سیا و متفق شدن ایرانیان، او به عضویت جنبش مقاومت ملی درآمد. در سال ۱۹۵۵ مدرکش را از دانشگاه مشهد اخذ کرد. در سال ۱۹۵۷ باری دیگر به همراه ۱۶ تن دیگر از اعضای جنبش مقاومت ملی توسط پلیس شاهنشاهی دستگیر شد.

سپس در سال ۱۹۵۸ علی شریعتی بعلت شناخته شدن بعنوان دانشجوی نمونه موفق به دریافت بورسیه ادام تحصیل در فرانسه شد، که شروع به ادامه تحصیلاتش تا مقطع دکتری در دانشگاه پاریس نمود. او در حالی که تلاش می کرد تا مدرک دکترای جامعه‌شناسی را اخذ نماید، قبل از اتمام تحصیلاتش پاریس را در سال ۱۹۶۴ ترک کرد. در طول مدت اقامت در پاریس (۱۹۵۹) دکتر شریعتی با جبهه آزادیبخش میهنی الجزایر همکاری می کرد. در سال ۱۳۶۰شروع به خواندن آثار فرانتس فانون و ترجمه گلچین آنها به زبان فارسی نمود. شریعتی میکوشید تا اندیشۀ فانون را برای ایرانیان انتقلابی مهاجر نمایان کند. در ۱۷ ژانویۀ سال ۱۹۶۱ او در تظاهراتی در زمان بزرگداشت پاتریس لومومبا توقیف شد.

در همان سال او در بنیاد  جنبش آزادی خارج ایران به ابراهیم یزدی، مصطفی چمران و صادق قطب زاده پیوست. در سال ۱۹۶۲ به ادامۀ تحصیل در رشتۀ جامعه شناسی و تاریخ ادیان پرداخت، و دوره های پژوهش اسلامی لویی ماسینیون و ژاک آگوستین برک جامعه شناس جورج گورویچ را دنبال کرد. او همچنین به شناخت فیلسوف ژان پل سارتر پرداخت و در همان سال کتاب غربزدگی جلال آل احمد انتشار یافت.

او سپس در سال ۱۹۶۴ به ایران بازگشت، آنجا توسط ماموران شاهنشاهی ایران بعلت فعالیت سیاسی براندازی در فرانسه دستگیر و محبوس شد. اندکی بعد پس از چند هفته از زندان آزاد شد، که آنجا نقطۀ شروع تدریس او در دانشگاه مشهد بود.

دکتر شریعتی سپس به تهران رفت و آنجا شروع به سخنرانی در حسینۀ ارشاد نمود. این سخنرانی ها با استقبال کثیر عمومی دانشجویان رو به رو شد و به صورت شفاهی در بین تمام اقشار جامعه انتشار پیدا کرد، چه اقشار متوسط و چه سطح بالا، از درس دکتر شریعتی بی اندازه به شور و هیجان می آمدند.

ادامه موفقیت شریعتی عوامل شاهنشاهی را وادار ساخت تا او را به همراه تعداد زیادی از دانشجویانش دستگیر کنند. فشار گسترده از سوی مردم و اعتراضات همه جانبه سرانجام سبب ساز آزادی او پس از هجده ماه از سلول انفرادی گشته و در ۲۰ مارچ ۱۹۷۵ آزاد شد.

شریعتی کشور را به مقصد انگلستان ترک کرد. او سه هفته بعد در بیمارستان ساسهامپتون درگذشت. علت مرگ او مبهم و بدودن دلیل باقی ماند. دلیل مرگش شاید تا حدودی به درگیری او با ساواک مرتبط باشد.

چشم انداز

کارهای شریعتی تحت تاثیر مارکسیسم و جهان سوم بود. او خواستار جامعه بدون طبقه، عدالت، انقلاب و دین شفاف و پاک اسلام و حرکت های اسلامی در این راستا بود.

او جستجو و ترجمه پیرامون عقاید و نمادهایی از مذهب شیعه که مربوط به ایرانیان بود را ادامه میداد. به عقیدۀ او شیعه تنها نباید در انتظار فرج و بازگشت امام دوازدهم بنشیند بلکه باید برای تسریع در ظهور آن بطور عملی در راه عدالت اجتماعی مبارزه کند.

حتی در زمان شهادت باید گفت : کل روزها عاشورا و کل مکان ها کربلاست.

ترجمه متن انگلیسی Dr Ali Shariati توسط: محمد ملکوتی‌پور

لینک متن زبان اصلی (زبان انگلیسی):

Dr Ali Shariati

 

مطالب مرتبط

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب